Keď SDKÚ a SMER hlasujú spolu

Autor: Jano Hrčka | 7.10.2013 o 14:14 | (upravené 3.4.2014 o 14:42) Karma článku: 18,77 | Prečítané:  8537x

Na zastupiteľstve hlavného mesta sa občas dejú zvláštne veci. Niektoré sú až podozrivé, ako napríklad tá z 26. septembra 2013. Bolo neskoro večer a v predsálí nesedeli ani novinári, ani verejnosť. Na záver celodenného zasadania v poslednom bode "Rôzne" prišiel návrh na predaji mestského majetku za viac ako 2.500.000,- eur. Všetci poslanci SDKÚ-DS/MOST-HÍD a SMER-SD sedeli historicky prvýkrát v rokovacej sále na konci zastupiteľstva. A vtedy sa to celé začalo. Čo tak dôležité si vyžadovalo rekordnú účasť poslancov? Dozviete sa v tomto článku, na konci ktorého nájdete zostrih, aby ste si celú situáciu mohli pozrieť na vlastné oči.

 

Už pred tromi mesiacmi na júnovom zastupiteľstve predložil primátor návrh na predaj budovy a pozemkov, v ktorých sídli mestská organizácia MARIANUM – Pohrebníctvo mesta Bratislavy. Záujem o pozemky prejavila spoločnosť Twin City a.s. Akcionárom tejto spoločnosti je "známa developerská" spoločnosť HB Reavis B.V. Predajná cena bola na základe znaleckého posudku navrhnutá na sumu 2.586.722,62 eur. Stavba je zaťažená súdnym sporom o prevode vlastníctva bytu a na pozemkoch sa nachádzajú garáže vo vlastníctve súkromných firiem. Kupujúci vnímal túto skutočnosť ako komplikáciu a preto vyplatenie 1.000.000,- eur z kúpnej ceny podmienil vysporiadaním problematických právnych vzťahov. Kupjúci navyše žiadal 153.000,- eur/ročne ako nájomné počas dvoch rokov od predaja a pokutu 2.000,- eur/denne (730.000,- eur/ročne) v prípade, že mesto do tohto času všetko nevysporiada. Materiál neprešiel zastupiteľstvom, i keď zaň hlasovalo 10 poslancov SDKÚ-DS a 5 poslancov SMER-SD (tu je hlasovanie).

Neschválený materiál magistrát "prepracoval" a predložil na septembrové zastupiteľstvo. V uznesení pridaljednu čiarku, vymazal jednu bodku a dopísal text “v Mestskom zastupiteľstve hlavného mesta SR Bratislavy“. Do informačnej časti materiálu pridal stanoviská odborných útvarov, ktoré boli na júnovom zastupiteľstve iba v tlačenej forme. Vymazal časť o ZUŠ Podjavorinskej, ktorá sa medzičasom presťahovala do nových priestorov. Nakoniec preformuloval dva krátke odstavce, pričom ich význam sa vôbec nezmenil.

Z dôvodu nízkej podpory primátor tento materiál stiahol o 16:00 hod dňa 25.09.2013 a poveril vedúceho oddelenia správy nehnuteľností jeho prípravou na októbrové zastupiteľstvo. Ten však už v priebehu pár hodín stihol dohodnúť so záujemcom nové podmienky predaja. Také, ktoré nestihol dohodnúť za predchádzajúce 3 mesiace. Už na druhý deň, 26.09.2013, sa povrávalo, že sa plánuje tento stiahnutý materiál opätovne zaradiť v bode "Rôzne". Po 21:00, pred bodom "Rôzne", sa do rokovacej sály postupne zišlo neobvykle až 41 poslancov. Boli tam všetci okrem Marty Černej (BPP), Martina Dinuša (OKS), Petra Hochschornera (ZZ) a Dušana Pekára (KDH). Jednalo sa o historicky najvyššiu účasť na konci celodenného zastupiteľstva!

Najzaujmavejšia bola:

1. Prítomnosť veľkého množstva poslancov v neskorých večerných hodinách. Mimo iného najmä historicky prvá účasť poslanca Ivana Švejnu (MOST-HÍD) na konci zastupiteľstva a prvá 100% účasť poslancov SDKÚ-DS/MOST-HÍD ako aj poslnacov SMER-SD na konci celodenného zastupiteľstva.

2. Expresne rýchla zmena podmienok predaja. Materiál v júni nebol schválený, napriek tomu magistrát za 3 mesiace nedohodol žiadnu zmenu. Po stiahnutí materiálu dokázal vedúci oddelenia “vybaviť“ nové podmienky za menej ako 24 hodín. Množstvo iných materiálov na magistráte doslova hnije celé mesiace či roky a úradníci nemajú čas ani poslať odpoveď.

3. Na zastupiteľstve sa už počas dňa povrávalo, že sa plánuje opätovne tento bod zaradiť. Primátor vyhlásil, že sa o tejto snahe dozvedel až počas večernej prestávky. Prestávka bola medzi 18:30 a 19:00, čiže primátor sa o tomto zámere dozvedel asi ako posledný. Ak primátor hovoril pravdu, tak najskôr musel vedúci oddelenia vybaviť nové podmienky a informovať o tejto skutočnosti zodpovednú osobu. Tá zabezpečila dostatočné množstvo hlasov (poslancov) a keď už bolo všetko dohodnuté, tak informácie dostal aj primátor. Vždy som si naivne myslel, že úradníci konajú na pokyn primátora a prípadné dôležité zmeny konzultujú najskôr s ním. Asi na bratislavskom magistráte rozhoduje niekto iný ako pán primátor :).

4. Najdôležitejšia je zjavná nevýhodnosť materiálu pre mesto, ktorú z "nepochopiteľného dôvodu" prehliadajú úradníci, primátor a aj väčšina poslancov. Prečo je tento predaj nevýhodný?

Mesto vlastní pozemky a dve budovy na Svätoplukovej a Mlynských Nivách, v ktorých sídli MARIANUM, a ktoré majú podľa znalca hodnotu 2.586.722,62 eur. Tieto chce predať a MARIANUM presťahovať do iných mestských priestorov na Bazovej, ktoré majú podľa znalca hodnotu 2.870.000,- eur.

Mesto presťahovaním organizácie MARIANUM do priestorov na Bazovovej nebude môcť predať pozemky na Bazovej, čím sa pripraví o potenciálny predaj majetku vo výške 2.870.000,- eur. Bude znášať náklady na rekonštrukciu priestorov na Bazovej, náklady na presťahovanie organizácie MARIANUM, náklady na informovanie verejnosti o zmene priestorov organizácie MARIANUM ako aj náklady na vysporiadanie súdneho sporu v predávanom areáli. Efektívnosť predaja (náklady znižujúce čistý príjem mesta z predaja) spoločnosti Twin City preto bude vyzerať nasledovne:

KALKULÁCIA

+ 2.586.722,62 eur príjem z predaja

- 2.870.000,- eur ušlý príjem z predaja iného majetku resp. stavba novej budovy

- 150.000,- eur odhadovaná cena nákladov na rekonštrukciu priestorov na Bazovej

- 50.000,- eur odhadovaná cena nákladov na presťahovanie MARIANUM do nových priestorov

- 100.000,- eur odhadovaná cena nákladov na informovanie verejnosti o zmene sídla organizácie MARIANUM – Pohrebníctvo mesta Bratislavy

- 100.000,- eur odhadované náklady na vysporiadanie súdnych sporov

- 306.000.- eur nájomné za dva roky

- 989.277,38 eur odhadovaná strata mesta z predaja

 

Takto navrhnutý predaj je úplne absurdný a mesto pri ňom stratí odhadom okolo milión eur. A to nerátam, že materiál predložený pred začiatkom zastupiteľstva obsahoval ešte pokutu vo výške 2.000,- eur/za každý deň omeškania, v prípade, že mesto nevysporiada nehnuteľnosti do dvoch rokov. To by samozrejme značným spôsobom zhoršovalo pozíciu mesta v prebiehajúcom súdnom spore.

Prečo mesto do dnešného dňa nevyčíslilo náklady, ktoré budú spojené s predajom?

Prečo chceli úradníci, primátor a skupina poslancov zrealizovať predaj bez toho, aby mali tieto informácie?

Aj keby kupujúci znášal všetky náklady na presťahovanie a veci s tým súvisiace ako aj na vysporiadanie súdnych sporov (čo neobsahoval ani pozmenený návrh), aký prínos by tento predaj mal pre mesto?

Odpovede sú ľahké. Takto navrhovaný predaj nemá pre mesto žiadny význam, ba práve naopak. Je pre mesto rizikový a nákladný. Ak by úradníci vypočítali čistý príjem z takto navrhnutého predaja, zistili by, že výsledok tejto transakcie bude pre mesto strata. Materiál s takouto informáciou by zastupiteľstvom asi neprešiel. Neumožnil by poslušným poslancom, ktorí dostali inštrukcie, aby bol tento materiál schválený, hrať sa na hlúpych, že o nevýhodnosti v čase hlasovania nevedeli. Pri absencii tejto informácie sa poslanci môžu kedykoľvek vyhovoriť na zlú prácu úradníkov. To však nebude mať žiadny vplyv na skutočnosť, že pre mesto nevýhodný predaj bude zrealizovaný a nebude ho možné zvrátiť. Takéto predaje už Bratislavčania dobre poznajú.

Vzhľadom k tomu, že je lepšie raz vidieť, ako stokrát počuť, na tomto odkaze si môžete pozrieť všetko dôležité. Rád by som Vás poprosil, aby ste tento link zdieľali. Nič nevadí primátorovi, mestským úradníkom a poslancom viac, ako to keď sa takéto informácie zverejňujú a vysvetľujú.

Ak Vás môj článok na blogu zaujal, prosím podporte ho hlasovaním na Vybrali SME (po kliknutí sem) ako aj cez označenie Dobrý článok pod textom. Prispejete tým k zvýšeniu jeho čítanosti. Ďakujem.

--------------------------------------------------

Ak by mal niekto záujem pozrieť si nezostrihané zastupiteľstvá ohľadom predaja, nájde ich na týcho linkách:

Júnové zastupiteľstvo zo dňa 27.06.2013

Septembrové zastupiteľstvo zo dňa 26.09.2013 - 1. časť

Septembrové zastupiteľstvo zo dňa 26.09.2013 - 2. časť

Septembrové zastupiteľstvo zo dňa 26.09.2013 - 3. časť

 

Ak by mal niekto záujem porovnať si predložené materiály na júnové a septembrové zastupiteľstvo, nájde ich na týcho linkách:

Septembrové zastupiteľstvo - návrh materiálu na predaj

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

SVET

Premiér Fico kráča iným smerom ako Visegrád

Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.


Už ste čítali?