Ako použiť peniaze na volebnú kampaň zmysluplne

Autor: Jano Hrčka | 4.8.2014 o 14:16 | Karma článku: 13,47 | Prečítané:  2600x

Billboardy, noviny a letáky kandidátov začínajú zaplavovať naše okolie a to je jasným dôkazom, že sa opäť blížia nejaké voľby. Tento krát sú to komunálne, v ktorých plánujem kandidovať aj ja. Rozmýšľal som, ako použiť peniaze na kampaň, ale zároveň aj v prospech obyvateľov. Našiel som spôsob, ako ušetriť mestu približne 30 000 eur a zároveň si tým spraviť aj reklamu.

Plytvanie počas kampane

Kým Bratislava nemá dosť peňazí na základné funkcie pre obyvateľov (kosenie, upratovanie) a na technické vybavenie zamestnancov (počítače, monitory, tlačiarne), niektorí kandidáti majú asi aj na rozdávanie. Aspoň tak to vyzerá podľa veľkosti ich kampane. Dnes sa bohužiaľ kvalita kandidáta posudzuje nákladnosťou jeho kampane a množstvom predvolebných sľubov. Najhoršie na tom celom je, že politická kampaň sa robí najmä prostredníctvom billboardov, ktorých už majú ľudia plné zuby. Myslím si, že obyvatelia by možno viac ocenili, keby kandidáti časť týchto prostriedkov použili na niečo zmysluplnejšie.

Za 1 euro mesačne

Viac ako 10 rokov podnikám v oblasti poskytovania internetu a preto som bol zvedavý, aké náklady má hlavné mesto na túto službu. Pripojenie do internetu stojí magistrát mesačne okolo 2 900 eur s DPH. Zrátal som si ceny služieb, ktorú súčasný dodávateľ poskytuje hlavnému mestu a zistil som, že by som túto službu vedel poskytovať s lepšími parametrami a za nižšiu cenu. Nemal som chuť doťahovať sa s magistrátom pri dokazovaní, koľko by sa dalo na danej službe ušetriť a nechcel som byť obvinený, že sa snažím protekčne získať zákazku a zarobiť na magistráte. Preto mi najrozumnejšie prišlo ponúknuť celú službu vo vyššej kvalite za 1 euro mesačne a rozdiel v cene zaplatiť z vlastných prostriedkov vyčlených na kampaň. To by umožnilo magistrátu ušetrené peniaze použiť napríklad na skvalitnenie technického vybavenia pre zamestnancov magistrátu (posledný nákup počítačov bol v roku 2009) alebo iné potrebné činnosti.

Zaslanie ponuky

Pôvodne som chcel svoju ponuku odprezentovať verejne na júnovom mestskom zastupiteľstve v bode rôzne. Bohužiaľ, zastupiteľstvo sa do tohto bodu nedostalo a tak som tento návrh zaslal priamo primátorovi 08.07.2014 (tu je e-mail). Primátor odpísal, že ho moja ponuka zaujíma, ale že si musí "ujasniť" verejné obstarávanie a konflikt záujmov. Keďže ale odchádzal na dovolenku, avizoval svoju odpoveď po 20.07.2014  (tu je jeho odpoveď). Vzhľadom na to, že som po tomto termíne nedostal žiadnu odpoveď, preposlal som mu 28.07.2014 opätovne môj e-mail. Ďalší týždeň je za nami a ja stále nemám odpoveď. Primátor však medzitým stihol vyzbierať viac ako 600 podpisov pod svoju novembrovú kandidatúru a ešte aj odpisovať v diskusii pod článokom (link tu).

Verejné obstarávanie a konflikt záujmov

Čo sa týka "ujasnenia" situácie, magistrát neurobil verejné obstarávanie na internetové služby od 12.12.2002, čiže viac ako 11 rokov. Vždy zmluvu iba predĺžil prostredníctvom dodatku - aktuálny dodatok je číslo 6 (tu je zmluva aj so všetkými dodatkami). Konflikt záujmov tiež nepredpokladám, inak by sa určite prejavil aj v iných prípadoch ako napríklad pri výbere právnej kancelárie vo veci zastupovania mesta v kauze PKO (tu je link).

Realizácia služby

Viazanosť aktuálnej zmluvy vyprší 01.03.2015. Je to práve v zimnom období (od 15.11 do 15.3), kedy sú podľa §10 VZN 12/1996 rozkopávky zakázané (tu je link). Bez rozkopávok nevie žiadny nový subjekt poskytnúť takúto službu. Tým pádom, ak nebude mať magistrát zrealizovanú alternatívu do 15.11.2014, tak bude nútený opätovne predĺžiť službu so súčasným dodávateľom (každé doterajšie predĺženie bolo na 24 mesiacov). Preto som primátora v e-maile upozornil, že zriadenie takejto služby si vyžaduje určitý časový úsek a ak je z jeho strany záujem, malo by sa začať v dohľadom čase, inak sa nebude dať pripojenie technicky zrealizovať.

Otvorený list

Aby sa veci pohli, rozhodol som sa tento článok poňať ako otvorený list primátorovi. Po mojom predbežnom technickom šetrení by najväčšími prekážkami v realizácii mali byť iba neochota a obštrukcie zo strany magistrátu. Viem bez akýchkoľvek pochybností preukázať, že parametre služby budú lepšie ako tie súčasné. Je už iba na primátorovi, či sa k danej výzve postaví čelom.

Ak vás môj článok zaujal, podporte ho prosím na Vybrali SME (po kliknutí sem) ako aj cez označenie Dobrý článok pod textom. Ďakujem.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Michala Havrana

Čo si myslíte, že ste (píše Michal Havran)

Nikde v Európe sa politici netvária tak bohorovne napriek svojim mizerným výsledkom.


Už ste čítali?