Prečo som neprijal Procházkovu ponuku na starostu Petržalky

Autor: Jano Hrčka | 27.8.2014 o 13:51 | Karma článku: 15,94 | Prečítané:  17828x

Pred odchodom na dovolenku som dostal ponuku od Radoslava Procházku, že ma strana Sieť nominuje ako svojho kandidáta na starostu Petržalky. Súčasťou koalície mala byť aj strana MOST-HÍD a Demokratická strana (DS). Viem, že pravicová časť politického spektra zažíva turbulentné obdobie a väčšina strán je podľa prieskumov na hranici, či dokonca pod hranicou zvoliteľnosti. Niektoré sa rozpadávajú takmer v priamom prenose. To spôsobuje, že podaktorí využívajú príležitosť a prechádzajú do nových, menej "okukaných" strán. Iní sa rozhodli obnoviť zašlú slávu starých značiek. Takéto účelové preskupovanie členov v nemalej miere využívajú aj politickí kariéristi a kšeftári. Keďže som prvý krát počul o novej Demokratickej strane, zaujímalo ma, o koho ide. Opäť sa mi vyplatilo príslovie: "Dôveruj, ale preveruj", ktoré v politike platí dvojnásobne. Ani vo sne by mi nenapadlo, že predseda strany MUDr. Michal Bucek má za životnú partnerku sestru Petra Steinhübela alias Žaluďa, ktorý bol považovaný za jedného z prvých mafiánskych bossov na Slovensku. A to nie je všetko.

Michal Bucek a sestra Žaluďa 

Podľa registra politických strán má nový predseda Demokratickej strany MUDr. Michal Bucek trvalý pobyt na Havlíčkovej 26 v Starom Meste. Podľa Google streetview sa jedná o tento rodinný dom. Na rovnakej adrese má trvalý pobyt aj RNDr. Mária Pšenková rodená Steinhübelová, ktorá pôsobí(la) vo viacerých firmách (zoznam tu). Je spolumajiteľkou domu na Prokopovej 41, čo je adresa na ktorej mal kedysi trvalý pobyt podnikateľ Peter S teinhübel (zoznam firiem tu a tu). Podľa dostupných informácií je pán Bucek niekoľkoročným partnerom Márie Pšenkovej, sestry Petra Steinhübela (viac informácii o Petrovi Steinhübelovi tutu a tu). Toto tvrdenie podporuje aj skutočnosť, že v období od 18.12.2008 do 10.09.2010 bol MUDr. Michal Bucek konateľom spoločnosti Pharm-In, spol. s r.o., ktorú RNDr. Mária Pšenková vlastní (tu je výpis z obchodného registra).

Rodinu si nevyberáme

Mária Pšenková, rodená Steinhübelová figurovala počas života svojho brata vo firmách Bratislavské mraziarne a.s. ako predsedníčka dozornej rady a ako členka predstavenstva VASTROJ, akciová spoločnosť, Poprad. Po jeho smrti sa Žaluďove podiely v niektorých firmách dostali cez ich mamu alebo Romana Pšenka až k nej. Myslím si, že nie je správne odsudzovať kohokoľvek za jeho rodičov, súrodencov alebo deti. Na druhej strane v živote nič nie je zadarmo, a preto ak máte z takéhoto rodinného príslušníka materiálny benefit, nemôžete sa čudovať, že jeho povesť vás prenasleduje celý život.

Politická kariéra MUDr. Michala Buceka

MUDr. Michal Bucek bol členom Demokratickej strany, keď na prelome rokov 2005 a 2006 prišlo k zlúčeniu so stranou SDKÚ. Podľa ľudí, ktorí ho poznajú mal vždy zvýšený záujem o "teplé miestečko". Potvrdzovalo by to aj jeho pôsobenie ako poslanca v dozorných radách, kedy v rokoch 2004 až 2011 postupne vystriedal Dopravný podnik mesta Banská Bystrica, hokejový klub HC '05 Banská Bystrica a Mestské lesy Banská Bystrica. V septembri 2010 ho minister Ivan Uhliarik (KDH) vymenoval za riaditeľa Roosveltovej nemocnice v Banskej Bystrici (tu je správa). Z tohoto postu ho odvolala v máji 2012 ministerka Zuzana Zvolenská (SMER-SD) (tu je článok). Čo sa týka práce, tak MUDr. Michal Bucek patril v období 2006 - 2010 k najväčším poslaneckým absentérom (TOP 10 podľa bbonline) a keď už v poslaneckej lavici sedel, tak podľa Vlada Pirošíka aktivitou zrovna nehýril, ba dokonca si občas na zastupiteľstve aj podriemal (tu sú jeho vyjadrenie).

Vedenie strany DS

Zaujmavé informácie sa na internete nachádzajú aj o dvoch nových podpredsedoch Demokratickej strany. Prvým je Ing. Miroslav Fecko. Jedná sa o tú istú osobu, s ktorou MUDr. Michal Bucek pôsobil vo firme SIGAMED s.r.o. (tu je výpis z obchodného registra). Ing. Miroslav Fecko pôsobil vo veľa spoločnostiach a v roku 2002 bol predseda predstavenstva Bratislavských mraziarní a.s. V rokoch 1997 až 2000 bol predsedom predstavenstva mraziarní Peter S teinhübel (tu je výpis z obchodného registra). Fecko bol v tejto funkcii iba jeden mesiac, podobne ako vo firme FootWork spol. s r.o., v ktorej sa objavujú rovnaké mená ako v mraziarniach (výpis z obchodného registra). Druhým je Mgr. Stanislav Rajnoha, bývalý predseda Miestneho zväzu SDKÚ-DS v Banskej Bystrici, ktorý bol rozpustený (tu je článok). Stanislav Rajnoha sa spomína aj v súvislosti s kontroverzným získavaním zakáziek v Banskej Bystrici (tu je článok). Sídlo Demokratickej strany je na Trnavskej ceste 70, v budove ktorú vlastní firma JAGR, spol. s r.o.. Jedinou vlastníčkou a konateľkou tejto firmy je RNDr. Mária Pšenková. V minulosti bol vlastníkom a konateľom tejto spoločnosti samotný Peter Steinhübel (výpis z obchodného registra).

Reaktivácia Demokratickej strany

Podľa informácií na webe stoja na čele strany odídenci z Banskobystrickej SDKÚ-DS (tu správa bbonline). Tí sa podľa svojej webovej stránky rozhodli, že strana ukončí pasivitu, aktívne sa vráti na politickú scénu a nadviaže na svoju úspešnú históriu (tu je nová webová stránka). Tento štart začali cez rozsiahlu billboardovú kampaň. Údajne majú 200 billboardov, ktoré stáli 8 000,- eur vrátane DPH za tlač aj plochy. 

Politický biznis projekt

Dotyčných pánov osobne nepoznám a nerád by som im krivdil. Oživenie Demokratickej strany však na mňa pôsobí ako politický biznis projekt. Cez osvedčenú značku sa snažia staré tváre predĺžiť svoje pôsobenie v politike. Ich snaha je legitímna a nelíši sa od iných, už zabehnutých projektov. Teda okrem toho, že na môj vkus to robia veľmi okato.

Komunálne voľby

Blížia sa komunálne voľby a strany sa zoskupujú do koalícií, len aby zvýšili šancu na zvolenie svojich kandidátov. Účelovosť je, bohužiaľ, úplnou samozrejmosťou, ale strana s takýmto pozadím je aj na slovenské pomery raritou. Z vlastnej skúsenosti viem, že v politike sú hodnoty a princípy iba na príťaž. Ja by som však svoje meno pre legitimizáciu takýchto ľudí nikdy neriskoval ani keby mi to malo zaručiť post starostu. Myslím si, že by sa strana Sieť nemala lustrovať iba záujemcov o členstvo, ale aj svojich koaličných partnerov. Snažil som sa pánovi Procházkovi dovolať a povedať o mojich zisteniach. Bohužiaľ nedvíhal telefón a ani ma spätne nekontaktoval. Neviem či si svoju ponuku medzičasom nerozmyslel, ale ja určite nemám záujem čakať, kedy vypadnú z takejto koalície ďalší kostlivci.

Politici sa najviac boja verejnej kontroly a publicity. Ak chcete pomôcť, zdieľajte prosím tento článok na facebooku, podporte ho na Vybrali SME (po kliknutí sem) a cez označenie Zvýšte karmu pod textom. Prispieva to k čítanosti a tým aj informovanosti širokej verejnosti. Ďakujem.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Sulík: Hlina sa zaťal, tak asi ešte musíme chvíľu počkať. Ale ja som trpezlivý

O Kočnerovej nahrávke Gorily nehovoril hneď aj preto, aby SaS nepriťažil.

Dobré ráno

Dobré ráno: Slota sa mal skrývať v chatke, našli sme ho v cudzej haciende

Pôvodne sme chceli len jeho vyjadrenie.

Stĺpček Petra Schutza

Prepisovanie štatistík robí z pomáhať a chrániť paródiu

Manipulované štatistiky sú zničujúcou byrokratizáciou systému.


Už ste čítali?