Všemocný Bajan

Autor: Jano Hrčka | 2.10.2014 o 18:32 | (upravené 3.10.2014 o 10:35) Karma článku: 16,93 | Prečítané:  5704x

Nie je väčšieho pána v tejto krajine ako arogantný úradník alebo politik. Ak niečo potrebujete vybaviť vo svojom meste alebo obci, tak ste vystavení na milosť a nemilosť starostu a jeho úradu. Ak nemáte známosti, nie ste bohatý developer alebo silná finančná skupina, tak zákony vám nepomôžu. Preto jediný, kto môže ochrániť vaše práva je spravodlivý starosta. Je ťažké takého nájsť, ale v Petržalke ho nestretnete určite. Vladimír Bajan si totiž zvykol, že preňho zákony neplatia. Aj keď to na slovenské pomery nie je nič výnimočné, jeho príbeh je priam ukážkový. Dobrým príkladom je, ako vzorovým spôsobom, v priamom prenose, v priebehu zastupiteľstva porušil zákon, a vôbec si z toho nerobil ťažkú hlavu. Keďže v tom vie chodiť, tak ani potvrdenie protiprávneho konania prokuratúrou mu nenarobilo veľa starostí. Napriek tomu, že išlo o banálnu vec, za ktorú mu nehrozil žiadny postih, chybu nepriznal. Cez krajskú a generálnu prokuratúru našiel cestu, ako z toho celého vykľučkovať. A to v hre bolo iba jeho ego. Čo potom asi dokáže urobiť v kauzách ako Domino, kde jeho veľmi dobrý kamarát investoval viac ako jeden milión eur? Akú šancu majú ľudia, domôcť sa svojich práv, keď o nich rozhoduje starosta s takýmto charakterom?

Porušenie zákona

Počas zastupiteľstva dňa 26.06.2012 porušil Bajan ukážkovým spôsobom zákon tým, že odmietol udeliť slovo poslancovi. Okresná prokurátorka vo svojom upozornení zo dňa 26.09.2012 (tu) konštatovala, že: „Slovo riadne prihlásenému poslancovi udelené nebolo, čím bol porušený zákon.“ Keďže aj napriek upozorneniu starosta ďalej viedol zastupiteľstvo, varovali ho, že: „Uznesenia, ktoré zastupiteľstvo, naďalej pod vedením starostu, v takomto prípade prijme, sú zaťažené vadou nesprávneho zákonného postupu, ktorá spôsobuje ich neplatnosť.“  

Aj zákon porušený, aj Bajan celý

To však prokurátorka netušila, že bude musieť ustúpiť, lebo Bajan je veľké zviera. Nedodržal 30 dňovú lehotu na vybavenie upozornenia a celú záležitosť zniesol zo sveta spôsobom jemu vlastným. Na najbližšom zastupiteľstve dňa 13.11.2012 konštatoval, že prokurátorka má zákonné právo sa zúčastniť prejednania, preto sa o ňom bude rokovať až na nasledujúcom, decembrovom zastupiteľstve. V decembri však už konštatoval, že upozornenie bolo prejednané 13.11.2012, a preto považuje celú vec za vybavenú (video si môžete pozrieť na konci tohto článku). Zavolal som preto prokurátorke a upozornil som ju, že sme nič neprerokovali a ani neplatné uznesenia sme opätovne neprijali. Povedala, že ona má odpoveď, kde starosta vyhovel jej upozorneniu. Dokonca jej v liste tvrdí (tu), že zastupiteľstvo upozornenie dňa 13.11.2012 prerokovalo. Z toho dôvodu považuje celú vec za uzavretú (celá komunikácia medzi MČ a prokuratúrou).

Memento

V uvedenom spore išlo iba o princíp. Existuje však množstvo príkladov, v ktorých ide o veľa peňazí. Príkladom je projekt Domino, kde starostov veľmi dobrý kamarát Miroslav Skovajsa podivnou stavbou znehodnocuje nehnuteľnosti a životný priestor obyvateľov na Jasovskej. Napriek tomu, že pri tejto stavbe bolo zistených množstvo pochybení (od vylúčenia obyvateľov ako účastníkov konania, realizácia stavby v rozpore s územným rozhodnutím, nevyhovujúci svetlotechnický posudok, …), tak stavba bude pravdepodobne pokračovať ďalej. Dôvodom môže byť záľuba a zainteresovanosť starostu a jeho brata na zahusťovaní Petržalky. Veď napríklad vo firme, ktorá stavia Domino, boli spoločníkmi Skovajsu obaja bratia Bajanovci (výpis z orsr). Pani Franzová, ktorá spolu so svojim manželom je autorkou projektovej dokumentácie k Dominu, je od nástupu Bajana poverená riadením oddelenia územného konania a stavebného poriadku. To je práve to oddelenie, ktoré takéto projekty posudzuje. Samozrejme personálnych a rôznych iných podivných prepojení existuje ďaleko viac (nájdete ich tu). Ak sa však Petržalčania nechcú každé ráno budiť s pocitom, že sa ocitnú v pozícii obyvateľov Jasovskej, Rontgenovej alebo zóny Matador, musia sa v týchto voľbách zmobilizovať a vystaviť Bajanovcom STOPku. V opačnom prípade je len otázkou času, kedy arogancia tohto pána negatívnym spôsobom ovplyvní ďalšie životy Petržalčanov.

Politický dinosaurus

Pocit nedotknuteľnosti a neomylnosti získal Bajan za viac ako 25 rokov pôsobenia v politike. Svoju pestrú politickú kariéru začal už za komunizmu ako funkcionár SZM, po revolúcii bol členom VPN, nasledovala funkcia predsedu poslaneckého klubu mečiarovho HZDS, mesiac pôsobil v strane Alternatíva politického realizmu, kde sa následne cez DÚ, SDK a SDKÚ prepracoval až na “nezávislého“. Pokiaľ to bolo vzájomne výhodné, tak bol nezávislý s podporou strany SMER-SD, no teraz je už úplne nezávislý. Určite mu však treba uznať jeho politický inštinkt. Celé štvrťstoročie bol na strane tých, ktorí vládli a rozdávali. To sa určite nepodarilo nikomu inému. V tomto je Vladimír Bajan jednoznačne slovenský unikát.

Politici sa najviac boja verejnej kontroly a publicity. Ak chcete pomôcť, šírte prosím tento článok a podporte ho na Vybrali SME (po kliknutí sem) ako aj cez označenie Dobrý článok pod textom. Prispieva to k čítanosti a tým aj informovanosti širokej verejnosti. Ďakujem.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?