reklama

Kúpte si 3-izbový byt v Petržalke za 30 tisíc eur

Predstavte si, že máte 3-izbový byt v Petržalke a môžete z neho mať príjem (nájomné) 6 000 eur ročne. Predali by ste ho za 30 000 eur? Pätnásť petržalských poslancov na čele so starostom Bajanom by to urobilo. Avšak jedine, ak by nešlo o ich vlastné byty. Jedná sa samozrejme o analógiu, ale v skutočnosti bola nevýhodnosť predaja ešte väčšia, keďže pre Petržalku bola predajná cena iba 15 000 eur!

Písmo: A- | A+
Diskusia  (25)


Ako sa obchádza zákon

Firma Villa Real si 15.06.2010 prenajala od Petržalky nebytový priestor na päť rokov – za 6 000 eur ročne (tu je materiál). Podľa zákona má nájomca prednostné právo na prevod do vlastníctva a firma Villa Real toto právo takmer okamžite využila. Už po mesiaci prenájmu (28.07.2010) podala žiadosť o odkúpenie daného priestoru. Táto bola zamietnutá, a preto žiadosť opätovne podali 04.10.2010. Tá už bola úspešnejšia. Dokonca mali “šťastie” aj pri výbere znalca, ktorý určil všeobecnú hodnotu majetku na 25 000 eur. Znalecká cena bola navýšená o 19% kvôli dani z príjmu na konečnú predajnú cenu 30 000 eur. Trhová hodnota takéhoto priestoru sa pri tom pohybuje medzi 80 000 a 90 000 eur. Podľa všeobecného nariadenia mesta je však “minimálna cena nebytového priestoru určená najmenej vo výške všeobecnej hodnoty majetku”. Takže predpisy sú dodržané, môžeme lacno nakupovať a dokonca bez súťaže.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pre Petržalku iba polovica

To, že ide o predaj pre Petržalku nanajvýš nevýhodný, podčiarkuje fakt, že polovica z takto získanej sumy ide vždy mestu a polovica zostáva Petržalke. To znamená, že Petržalka z tohto predaja mala mať len 15 000 eur. To je dva a pol ročný nájom alebo šestina trhovej ceny. Našťastie sa nenašlo dosť poslancov na to, aby sa tento predaj zrealizoval. Napriek opakovanému upozorneniu, za takto nevýhodný predaj hlasovalo "iba" pätnásť poslancov: Tomáš Ágoštón, Ivana Antošová, Augustín Arnold, Adrián Arpai, Milan Borguľa, Miloš Černák, Tomáš Fabor, Ľuboš Flandera, Vladimír Gallo, Vladimír Kovár, Daniela Lengyelová, Roman Masár, Pavol Ružička, Andrej Turzo, Bronislav Weigl (tu je hlasovanie). To by však nebolo možné bez pomoci starostu Bajana, ktorý takýto materiál opakovane predložil.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Z cudzieho krv netečie

Starosta a poslanci sa spravidla k spoločnému majetku správajú odlišne, ako by sa správali k svojmu vlastnému. Dôvodom sú politické dohody a korupcia, ktorá na Slovensku prekvitá vo veľkom. To je dôvod, prečo obdobne nevýhodný predaj pozemkov v okolí Technopolu za menej ako tretinovú cenu schválený bol (tu je o tom článok).
Aj keď je komunálna politika mimo zreteľa bežných ľudí, do značnej miery ovplyvňuje náš každodenný život. Preto nie je jedno, komu vo voľbách dáte hlas. Pár minút času, ktoré venujete získaniu informácii o kandidátoch, dokážu ušetriť veľké množstvo našich spoločných peňazí. Tie sa následne môžu použiť na užitočnejšie veci.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Politici a úradníci sa najviac boja verejnej kontroly a publicity. Ak chcete pomôcť, šírte, prosím tento článok a podporte ho na Vybrali SME (po kliknutí sem) ako aj cez označenie Dobrý článok pod textom. Prispieva to k čítanosti a tým aj informovanosti širokej verejnosti. Ďakujem.

Jano Hrčka

Jano Hrčka

Bloger 
  • Počet článkov:  37
  •  | 
  • Páči sa:  14x

Som občanom Slovenskej republiky, ktorému nie je ľahostajné, čo sa deje v tejto krajine. Zároveň som aj poslancom mestského zastupiteľstva v Bratislave a miestneho zastupiteľstva v Petržalke ako nezávislý poslanec.Ďalšie informácie sa dozviete na mojej webovej stránkehttp://www.janhrcka.sk Zoznam autorových rubrík:  Mestské zastupiteľstvo BAMiestne zastupiteľstvo PetržalIné politickéSúkromné

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu