Kocky boli hodené, divadlo treba dohrať (aktualizované o http://10slusnychludi.sk)

Autor: Jano Hrčka | 13.3.2016 o 9:13 | (upravené 14.3.2016 o 11:53) Karma článku: 13,08 | Prečítané:  34939x

V stredu, 10.03.2016, som sa dopočul, že v SMERe zložili vládu. Presviedčal som, že to je hlúposť a že to nedáva zmysel. Uveril som, keď som dostal bližšie informácie vo štvrtok a v piatok.

Ako to funguje

Pokiaľ sa pohybujete v politike, či už veľkej, alebo komunálnej, pravidelne dostávate množstvo "zaručených" informácií. Musíte ich filtrovať podľa toho, kto a čo vám hovorí. Napriek tomu, že nikto nemá zaručené informácie, postupne zistíte, ktoré zdroje sú hodnoverné - častejšie správne "predpovedajú budúcnosť".

Politika má svoju logiku

Aj keď som v stredu dostal informáciu ohľadom zostavenia vlády SMERom z dobrého zdroja, neveril som jej. Do úvahy v tom momente prichádzala iba jediná alternatíva a to: SMER - SNS - MOST - SIET. Od začiatku som si myslel, že môžu byť dohodnutí, ale nechápal som, prečo by to urobili teraz. Bolo by to tak strašne okaté a riskovali by tým politickú smrť. Ani s ďalšími informáciami vo štvrtok a v piatok mi to nedávalo zmysel. Až keď som pochopil, že zostaviť vládu môže len ten, koho poverí prezident, všetko do seba začalo zapadať. Prezident poveril zostavením vlády Fica a nemá povinnosť ho poveriť opätovne. Preto má Fico jedinú možnosť, ktorú musí zrealizovať do piatku 18.03.2016. Potom už budú preňho iba horšie varianty: Sulík alebo úradnícka vláda. Vtedy to celé začalo dávať zmysel.

Keď sa politika zúži na matematiku

SMER chce, samozrejme, vládnuť ďalej. Má stabilných 49 poslancov, ktorí by bez zaváhania zahlasovali aj za vyoperovanie vlastného mozgu. Keďže s ĽSNS nepočíta ani jedno zoskupenie, tak ich 14 poslancov prakticky iba znižuje kvórum. Tým pádom je pre Fica kľúčovým hráčom SNS. Akonáhle má SNS na svojej strane, už nemôže prehrať. SMER (49 poslancov) + SNS (15 poslancov) = 64 poslancov. Ostalo 86 - LSNS (14 poslancov) = 72. Pri takomto rozložení nie je možné získať potrebnú väčšinu v podobe 76 poslancov. Predpokladám, že za to bude SNS patrične ohodnotené pri rozdelovaní ministerstiev a iných inštitúcií.

SMER spolu s SNS síce prehrať nemôžu, ale na vládnutie ešte potrebujú 12, ideálne 15 a viac poslancov. Jediné dve strany, ktoré by mali dostatočný počet poslancov sú SaS a OLaNO. S tými však SMER počítať nemôže.

Už pred voľbami som podobnú situáciu predpokladal a napísal som svoje odporúčanie ako voliť. 

article_photo

Vzhľadom k volebným výsledkom bolo jasné, že ďalšou stranou do partie bude MOST, ktorý po štyroch pôstnych rokoch v opozícii a nákladnej kampani bude potrebovať "trochu zahojiť rany". Takto zložená koalícia by mala presnú polovicu, 75 poslancov, čo by ale stále nestačilo. Ďalej sa dá predpokladať, že niektorí členovia z MOSTu kvôli koalícii so SMERom odídu. Nahradia ich však iní z kandidátky strany SIET. Znamenalo by to síce politickú smrť strany SIET, ale vzhľadom k volebnému výsledku a povolebným udalostiam je táto strana de facto aj tak mŕtva. Jediná možnosť ako zúročiť dosiahnutý výsledok a túto príležitosť, je stať sa súčasťou koalície. Opäť sa nedá počítať so všetkými poslancami, ale určite ich bude dostatočný počet. Apropo MOST. Aj preňho bude mať koalícia so SMERom a SNS ničivé následky. Tie však dokáže táto strana kompenzovať opätovným spojením s SMK. SMK sa dvakrát nedostalo do parlamentu, a preto bude náchylnejšie k zmiereniu. Ak k tomu ešte dostane niečo z MOSTáckeho podielu, tak riešenie je na svete. Po opätovnom zjednotení bude mať jedna maďarská strana znovu stabilných 7-8%, čo je prakticky viac ako má aktuálne MOST.

Divadlo pred občanmi

Na základe všetkých informácií, ktoré som získal, rozhodol som sa včera ráno (12.03.2016) o 7:57 dať na svojom FB status, že vládnu koalíciu zložia strany SMER - SNS - MOST a SIET.

article_photo

Včera ráno ešte málokto tušil, čo všetko sa stane. Veľa ľudí neverilo (tu je diskusia). Správnosť mojich informácií sa v priebehu dňa potvrdila. SNS odmietla pravicovú vládu a MOST zmenil svoj postoj na rokovanie so SMERom. Už sa čaká len na posledného člena koalície - SIET. Neriešil by som to, keby to verejne priznali a nehrali politické divadlo. Informácia o vzniku tejto koalície sa ku mne dostala už v stredu. Po opakovaných indíciách a ďalších informáciách som tomu uveril v piatok a v sobotu ráno som to napísal verejne. Každému musí byť jasné, že to, čo sa v priebehu dňa stalo, neboli neočakávané spontánne veci. Jednalo sa o dopredu naplánovaný sled udalostí. Na nepodarenú divadelnú frašku, ktorou robia z voličov hlúpe ovce, už neskočíme. Aj preto píšem tento článok.

Kocky sú hodené

Samozrejme, ešte stále je možné, i keď veľmi nepravdepodobné, že moje informácie neboli správne. Z vlastnej skúsenosti viem, že takáto hra by sa nerozohrala, keby si hlavní aktéri neboli istí výsledkom. Videl som, ako podobní ľudia dokázali zahlasovať za mestské podniky odvolávajúc sa na "transparentné výberové konanie" pričom bolo verejne preukázané, že sa jedná o zákulisnú dohodu. Stačili im za to miesta v dozorných radách a predstavenstvách. Teraz ide o ďaleko viac, preto morálne zábrany budú omnoho menšie. Aj Fedor Flašík včera napísal, že "cca 80 poslancov to istí". Keďže SMER - SNS - MOST a SIET majú spolu 85 poslancov, tak sa evidentne počíta s nejakými odpadlíkmi. 

 

Z dostupných informácií tipujem, že to budú Beblavý, Machačková, Janckulík a možno Žitňanská, Šebej alebo Kresák. Samozrejme existuje šanca, že ich bude viac. Treba preto skúsiť silný verejný tlak. Tu sú FB profily zvolených poslancov za MOST a SIET. Skúste im napísať, čo si o tom celom myslíte, možno niektorí zmenia názor na pripravenú dohodu.

Tibor Bastrnak - MOST       Eduard Adamcik - SIET              

Béla Bugár - MOST            Alena Bašistová - SIET               

Arpad Ersek - MOST          Miroslav Beblavy - SIET              

Gabor Gal - MOST              Katarina Csefalvayova - SIET     

Elmér Jakab - MOST           Martin Fedor - SIET                     

Peter Kresák - MOST          Andrej Hrnciar - SIET                  

Zsolt Simon - MOST            Igor Janckulík - SIET                   

Lászlo Solymos - MOST      Katarína Macháčková - SIET      

Frantisek Sebej - MOST       Simona Petrík - SIET

Ivan Svejna - MOST             Radoslav Procházka - SIET

Lucia Žitňanská - MOST

 

Hľadá sa 10 slušných ľudí (aktualizovné)

Na základe nálad v spoločnosti vznikla iniciatíva 10 slušných ľudí (http://10slusnychludi.sk). Zatiaľ oficiálne odmietli podielať sa na takejto vláde iba Beblavý (MOST) a Machačková (MOST). Prosím pomôžte.

Politici sa najviac boja verejnej kontroly a publicity. Ak chcete pomôcť, šírte prosím tento článok a podporte ho na Vybrali SME (po kliknutí sem) ako aj cez označenie Dobrý článok pod textom. Prispejete k čítanosti a tým aj informovanosti širokej verejnosti. Ďakujem.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Boj o moc, ambície a pomsta. Kauza STU

Čo sa to dialo na Slovenskej technickej univerzite.


Už ste čítali?