Ako tunelovať verejné peniaze s pomocou primátora? (2 časť)

Autor: Jano Hrčka | 18.3.2018 o 5:40 | (upravené 18.3.2018 o 9:49) Karma článku: 11,24 | Prečítané:  6041x

V prvej časti sme si na vzorovom príklade ukázali, ako tunelovať verejné peniaze cez faktúry za niečo, čo nevykonávate. Teraz si ukážeme ďalší typ tunelovania, keď fakturujete niečo vo výrazne vyššom objeme, ako sa reálne robí.

Soľ nad zlato

Solenie je ideálna činnosť počas zimnej údržby, kedy môžete fakturovať viac, ako reálne vysypete. Dôvodom je zložitejšia a prácnejšia kontrola a spoločnosť A.R.K. - technické služby s.r.o., ktorá vykonáva zimnú údržbu pre hlavné mesto na to prišla už dávno. Keďže vedúci zamestnanci magistrátu firmu kryjú tým, že nevykonávajú kontroly ani tých najdrahších položiek (pohotovosť, kvalita a množstvo spotrebovaného posypového materiálu), tak A.R.K. môže fakturovať ďaleko viac než reálne robí. 

Použitie chemického posypu na komunikáciách rieši technická norma (link tu). V nej sa v bode 7.8.2 na strane 21 dočítate, že:

1. Tenšie vrstvy poľadovice (do 2 mm) a vrstvy snehu do 3 cm sa odstraňujú posypom do 20 g/m2 chemickej látky.

2. Pri poľadovici nad 2 mm alebo väčšom snehu môžete použiť vyššiu dávku do 40 g/m2 chemickej látky alebo účinnejšiu technológiu navlhčovania posypových materiálov.

Už spomenutý účinnejší posyp navlhčovaním je popísaný v bode 7.8.7 na strane 24, kde sa dozviete, že pri tejto technológii sa používa maximálne 20 gramov na m2 pri utlačenej snehovej vrstve alebo ľade do 30 mm.

article_photo

A tu prichádza na scénu kreativita zamestnancov magistrátu v spolupráci s firmou A.R.K. Tí vymysleli vo svojom operačnom pláne zimnej údržby (ktorý nájdete tu), že v Bratislave sa bude tou najúčinnejšou technológiou (zvlhčovaním) posýpať preventívne (kedy ešte nesneží ani nemrzne) aj likvidačne (keď už je nasnežené alebo je námraza) 40 g chemickej látky na m2. A aby toho nebolo málo, tak celý preventívny a väčšina likvidačného posypu sa bude robiť tým najdrahším posypovým materiálom (takmer štvornásobne drahší než obyčajná posypová soľ), čiže chloridom horečnatým (MgCl2) (tu je tabuľka). Čo na tom, že aj polovičná dávka by stačila na utlačenú snehovú vrstvu resp. ľad do hrúbky 30 mm, čo v Bratislave za posledných desať rokov nebolo. Nebojte sa, oni nie sú hlúpi a zbytočne také množstvo na cesty nesypú, oni ho iba fakturujú.

Na ručný posyp chodníkov, schodov a zastávok vykazuje A.R.K. dokonca až 250 gramov na m2 (tu je tabuľka), čo predstavuje 1 kg posypového materiálu na 2x2 metre chodníka. Tí, čo niekedy posýpali chodníky, vedia, že to je nezmysel, ktorým sa viac ako 4-násobne prekračuje denná povolená dávka chemickej látky na m2: "Celkový súčet posypov (chemických látok) nesmie pri jednom zásahovom dni prekročiť dávku 60 g/m2." Ale kto by to už kontroloval alebo prepočítaval, či to čo sa vykazuje nie je úplný nezmysel. Hlavne, že peniaze z verejného rozpočtu veselo tečú tým správnym smerom.

Účelové audity a nevýhodné obstarávania

Druhým dobrým spôsobom, ako vyfakturovať ďaleko viac, než je hodnota, je robiť účelové audity alebo obstarávania. Aktuálne sa objavil jeden, ktorý za 22 560 eur posudzoval, či je lacnejšie vykonávať zimnú a letnú údržbu mesta vo vlastnej réžii alebo dodávateľsky (tu je celé 27 stranové majstrovské dielo). Nebudem sa zapodievať "prkotinami" ako sú náklady na PHM vo výške 1 200 000 eur ročne, čo je zjavný nezmysel ako aj to, že pri počte zamestnancov, ich štruktúre a priemernej mzde sa externá firma odvoláva na odhad magistrátu.

Hlavná pointa tohto auditu je v projekcia nákladov, kde sa počíta s obmenou strojno-technického vybavenia každých 5 rokov (bod 4.2.5 strana 25). To spôsobuje, že náklady na dodávateľa sú v horizonte 10 rokov približne o 2 až 4 milióny eur (v závislosti od variantu areálu) nižšie ako na vlastný komunálny podnik. Keď sa ale pozriete na strojno-technické vybavenie súčasného dodávateľa A.R.K. (resp. jeho majiteľov, ktorí sú súčasne aj subdodávateľmi tejto firmy), tak zistíte, že vek ich vozidiel je nasledujúci:

article_photo

TU JE KOMPLETNÝ SÚPIS TEHNIKY A.R.K. POUŽÍVANÝ NA ZIMNÚ ÚDRŽBU

V Bratislave, kde sneží 5 až 10 dní v roku a stroje na zimnú údržbu najazdia cca 1 000 km za rok, nemá logiku kupovať nové stroje alebo ich dokonca obmieňať každých 5 rokov. Iba úplný idiot alebo totálny zlodej by kupoval novú techniku na zimnú údržbu za takmer 8 miliónov eur (položky sypače s radlicami nad 4 tony a sypače s radlicami do 4 ton na strane 23) a každých 5 rokov ju menil.

Zvláštne je, že tieto kritéria (obmena vozového parku každých 5 rokov) nebola vedením magistrátu prenesená do novovypísaných súťažných podkladov (február 2018) na externého dodávateľa (ktoré nájdete tu). Prečo pri vlastnom podniku sú kritéria na stav techniky také prísne ale u externého dodávateľa nie?

Naopak, magistrát sa vysoko nad rámec svojich povinností v bode 6.3 na strane 4 zaviazal: "Verejný obstarávateľ sa zaväzuje vyčerpať minimálne 60% z PHZ (predpokladanej hodnoty zákazky) uvedenej v bode 2.3." V bode 2.3 na strane 3 je predpokladaná hodnota zakázky 42 900 990 eur bez DPH (51 481 188 eur s DPH).

Akú reálnu hodnotu má takáto analýza za vyše 22 000 eur a k čomu mala naozaj slúžiť?

Koho záujmy primátor zastupuje, keď necháva vypracovať takúto analýzu a vypisuje súťaž na desiatky miliónov eur za takto nevýhodných podmienok?

Ako v kontexte týchto faktov vyznievajú vyhlásenia primátora Iva Nesrovnala, že ide vybudovať vlastný podnik a zmluva s dodávateľom nemusí trvať celé 4 roky?

Čo v tejto oblasti robil celé volebné obdobie?

 

Politici sa najviac boja verejnej kontroly a publicity. Ak vás tento článok zaujal a chcete pomôcť, šírte ho prosím vyzdieľaním na facebooku, podporte ho na Vybrali SME (po kliknutí sem) ako aj zvýšením karmy vpravo dolu pod článkom. Prispejete tak k čítanosti a tým aj informovanosti širokej verejnosti. Ďakujem.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Navaľnyj pristál v Moskve, na letisku ho zatkli

Ruský líder sa vrátil do vlasti po piatich mesiacoch.

Prieskum: Sme rodina je len tesne nad hranicou zvoliteľnosti

Sme rodina by sa do parlamentu dostala len tesne


Už ste čítali?