Zlodej kričí, chyťte poctivého

Autor: Jano Hrčka | 23.3.2018 o 8:38 | (upravené 23.3.2018 o 11:34) Karma článku: 11,29 | Prečítané:  6513x

Za viac ako 7 rokov poslancovania v Petržalke, 6 rokov poslancovania v Bratislave a vyše dva a pol roka prednostovania v Karlovej Vsi na mňa nevedia nájsť žiadnu kauzu alebo kšeft. Preto si treba niečo vymyslieť alebo prekrútiť.

 

AKÉ PLATY MAJÚ POSLANCI V CELEJ BRATISLAVE?

V KTOREJ MESTSKEJ ČASTI ZARÁBAJÚ NAJVIAC?

 

Antikampaň

Pred pár dňami sa väčšine Petržalčanov objavili v schránkach nasledujúce noviny, kde na titulke bola kontroverzná téma zvyšovania platov (link tu).

article_photo

Slováci sú hákliví na zvyšovanie platov obzvlášť u politikov (plat komunálnych poslancov sa zvykne nazývať odmena). Je to najjednoduchší spôsob ako zaujať a niekoho vykresliť v zlom svetle. 

Koľko zarábajú poslanci v Bratislave

Ako sa hovorí, lož má krátke nohy. Preto si v nasledujúcich tabuľkách porovnáme náklady na poslancov všetkých bratislavských mestských častí (obrázky sú klikateľné, po kliknutí sa tabuľka zväčší).

Napriek tomu, že Petržalka je výrazne najväčšia mestská časť Bratislavy, tak náklady na jedného poslanca sú až na 7. mieste. Priemerné náklady na jedného poslanca (mestských častí nad 6 000 obyvateľov) sú 5 435 eur ročne, pričom náklady na jedného poslanca Petržalky (tretieho najväčšieho mesta na Slovensku) sú 4 379 eur ročne.

article_photo

Tieto náklady sa delia medzi poslancov a zástupcov starostu (to sú tiež poslanci). Koľko priemerne zarábajú poslanci a koľko zástupcovia starostu v jednotlivých mestských častiach nájdete v nasledujúcich tabuľkách.

article_photo

Z uvedených údajov je vidieť, že po odpočítaní hrubých príjmov zástupcov starostu sa ostatní poslanci Petržalky prepadnú v rebríčku až na 10 miesto. V roku 2017 bol priemerný brutto príjem jedného poslanca Petržalky (bez zástupcov starostu) 2 849 eur ročne. Je to jedna z najnižších priemerných odmien na poslanca zo všetkých mestských častí. Jeden poslanec v Petržalke pritom priemerne zastupuje 2 951 obyvateľov (najviac zo všetkých mestských častí). Jeden poslanec v Devínskej Novej Vsi iba 1 330, alebo v Lamači iba 1 029 obyvateľov. Napriek tomu v Devínskej Novej Vsi s 15 957 obyvateľmi, ako aj v Lamači so 7 204 obyvateľmi dostávajú poslanci výrazne viac, ako tí v Petržalke, kde žije 103 295 obyvateľov.

article_photo

Naopak, oproti poslancom, priemerný brutto príjem na jedeného zástupcu starostu je v Petržalke so sumou 26 522 eur v roku 2017 (priemer 27 404 eur za roky 2015 až 2017) štvrtý najvyšší zo všetkých mestských častí v Bratislave.

 

AKO TO BOLO SO ZVYŠOVANÍM PLATOV V PETRŽALKE?

 

Čo sa v skutočnosti stalo?

Na rok 2018, podobne ako v roku 2017 bola narozpočtovaná suma na výkon funkcie poslancov (vrátane nákladov na zastupiteľstvá a ďalšie veci) cca 246 000 eur. Z tejto sumy pripadá 161 000 eur na tridsaťtri poslancov a 85 000 eur na dvoch zástupcov starostu (tu je link na návrh rozpočtu, tabuľka na strane 20, program 1.1 a 1.2.2). Teda pomer súm 2:1 v pomere ľudí 33:2. Návrh, ktorý podporilo spomínáných 20 poslancov bol iba v presunutí sumy 40 000 eur z rozpočtu dvoch zástupcov starostu v prospech 33 poslancov (tu je link na strane 5 uznesenie č. 401). Táto zmena nijako nenavýšila rozpočet pre 35 poslancov Petržalky ako celku. 

Samozrejme, že pán Bučan to veľmi dobre vie. Je si vedomý, že by nepoštval dosť ľudí, keby napísal pravdu. Ako by vyznel jeho článok, v ktorom by sa sťažoval, že 33 poslancov (tvoriacich 65% nákladov) presunulo časť zo sumy pre dvoch zástupcov starostu (tvoriacich 35% nákladov), pričom jeden z tých dvoch ukrátených je práve on sám?

Koľko zarábajú poslanci v Petržalke?

Petržalské zastupiteľstvo má 35 poslancov a na ich odmeny sa v roku 2017 minulo 153 270 eur v hrubom (priemer za roky 2015 až 2017 bol 148 817 eur). Kým dvaja zástupcovia starostu z tejto sumy dostali 53 044 eur (tzn. 34,6%), tak zvyšných 33 poslancov dostalo 100 226 eur (tzn. 65,4%). Z tabuľky sa dozviete, že sťažujúci sa Ján Bučan dostal z týchto peňazí najviac zo všetkých poslancov 19 327 eur v čistom (26 522 eur v hrubom), a napríklad ja, ktorého v novinách škandalizuje, som dostal za celý rok 1 435 eur v čistom (2 160 eur v hrubom), čiže šiestu najnižšiu odmenu zo všetkých 35 poslancov. A len zopakujem, že v najväčšej mestskej časti Petržalka majú poslanci jednu z najnižších odmien v celej Bratislave, čiže som mal jednu z najnižších odmien zo všetkých miestnych poslancov v Bratislave.

article_photo

Údaje, ktoré uvádzam v tabuľke, si viete overiť priamo na webovej stránke mestskej časti (link tu), kde sú mesačne uvádzané odmeny pre poslancov.

Karma je zdarma

To že poslanci v Petržalke dostávajú naozaj nepomerne menej ako iní poslanci v Bratislave je známy fakt. Preto ešte v roku 2016 spracoval samotný Ján Bučan návrh na navýšenie odmien pre poslancov (materiál tu a výpočet tu). To, že on je autorom týchto súborov si viete overiť z ich atribútov (vlastnosti).

article_photo

 

article_photo

Materiál mal oficiálne predložiť starosta Bajan, lebo Bučan nechcel byť ten, kto navrhne zvyšovanie. Nechcel, aby mu niekto spravil to, čo on spravil mne. Paradoxne samotný Bučan plánoval zvýšiť odmeny poslancov ďaleko viac, ako návrh, ktorý som predložil ja a ktorý kritizoval. Jeho návrh mal navýšiť celkové náklady na poslancov, kým môj iba presúval peniaze medzi poslancami navzájom. Materiál pripravený Bučanom nakoniec nebol predložený do zastupiteľstva. Dôvod bol veľmi jednoduchý. V tom istom mesiaci (jún 2016), kedy sa tento materiál pripravil, znížili poslanci plat starostovi Bajanovi (link tu). Z toho dôvodu Bajan nemal dôvod predkladať zvyšovanie odmien poslancom a keďže Bučana sa toto zvyšovanie netýkalo, poňal to ako "odplatu" neposlušným poslancom.

Starého psa novým kúskom nenaučíš

Takéto správanie nie je v komunálnej politike žiadna zriedkavosť. U Jána Bučana ma to neprekvapuje, lebo poznám jeho históriu. Bol predseda poslaneckého klubu SDKÚ-DS (tu 2010 až 2015), bol členom predsedníctva petržalského SDKÚ-DS (tu do roku 2015). V čase, kedy príslušnosť k strane SDKÚ-DS začala byť na príťaž, sa Ján Bučan a ďalší dlhoroční členovia pretransformovali na nezávislých. Dali si hrdý názov MY SME PETRŽALKA, lebo vedia, že takéto názvy na ľudí zaberajú. Investovali veľa peňazí do reklamy na facebooku. Bučan začal vydávať vlastné noviny, v ktorých seba vykresľuje v superlatívoch a iných očierňuje. Ako napríklad mňa v poslednom čísle. Samozrejme, dalo by sa popísať o ňom, za aké všetky nevýhodné veci pre Petržalku hlasoval, ako veľmi presadzoval parkovanie cez EEI (neslávne známa z Košíc) a aká jeho spriaznená firma dostala v Petržalke zakázky (link tu). Ale to by bolo na samostatný článok.

Prečo to účelové klamstvo a pokrytectvo?

Odpoveď je jednoduchá. Nie je tajomstvom, že v novembri plánujem kandidovať na starostu Petržalky. Viacerí protikandidáti vo mne vidia jedného z najsilnejších súperov. V minulých voľbách som skončil s 5 572 hlasmi na druhom mieste za víťazným Bajanom, ktorý vyhral s počtom hlasov 6 382. Na mestského poslanca som mal najviac hlasov (9 517) spomedzi všetkých Petržalčanov, a to som kandidoval ako nezávislý. O necelých 100 hlasov viac (9 614 hlasov) mal iba Ján Budaj, kandidujúci za pravicovú koalíciu KDH, OĽaNO, Zmena zdola, NOVA, OKS, SMK, KDS, ktorý tiež kandidoval v Petržalke, ale ako obyvateľ Rače (zákon to umožňuje).

Veľmi podobné očierňovanie môjho mena robil už aj Nový čas. Bolo to v roku 2015 a riešil sa môj plat prednostu v Karlovej Vsi (čálnok tu).

Ak si opäť pozriete fakty v tabuľke platov prednostov z celej Bratislavy, tak uvidíte, že môj plat v Karlovej Vsi (piata najväčšia mestská časť) bol za roky 2015 až 2017 pod priemerom. Prekvapivo platy ostatných prednostov ani môjho predchodcu, ktorý mal v rokoch 2014 aj 2015 ročný plat o takmer 20% vyšší (viac ako 32 500 eur v každom roku) sa nikdy v Novom Čase ani iných novinách neriešili.

article_photo

Čiastočné dôvody som sa dozvedel začiatkom tohto roka od Joža Havrillu, autora článkov v Novom Čase, ktorý mi v januári poslal takúto správu:

Preto počítam s tým, že do volieb sa ešte vyskytnú obdobné klamstvá, prekrútené alebo zmanipulované fakty s jediným účelom – neprávom ma poškodiť alebo očierniť. Ako je možné vidieť na príkladoch v tomto článku, snahy tu boli, sú a určite ďalšie budú. Už sa ku mne dostali informácie, že som rizikom pre niektorých vplyvných ľudí so záujmami v Petržalke. Ich záujmom je, aby sa v nasledujúcich voľbách nestal starostom niekto, na koho nie sú páky. Niekto, s kým sa nedajú realizovať kšefty alebo politické dohody alebo obchody.

Politici sa najviac boja verejnej kontroly a publicity. Ak vás tento článok zaujal a chcete pomôcť, šírte ho prosím vyzdieľaním na facebooku, podporte ho na Vybrali SME (po kliknutí sem) ako aj zvýšením karmy vpravo dolu pod článkom. Prispejete tak k čítanosti a tým aj informovanosti širokej verejnosti. Ďakujem.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Navaľnyj pristál v Moskve, na letisku ho zatkli

Ruský líder sa vrátil do vlasti po piatich mesiacoch.

Prieskum: Sme rodina je len tesne nad hranicou zvoliteľnosti

Sme rodina by sa do parlamentu dostala len tesne


Už ste čítali?