Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Zlodej kričí, chyťte poctivého (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Dobrý článok

Ja osobne som ho nebral ako ospravedlnenie sa Jana Hrčku za svoj plat, skôr ako informáciu o pomeroch. Lebo aj keď sa verejnosť častokrát zaoberá všakovakými vecami, tak naozaj v otázke platov zástupcov ľudu k nám informácie dôjdu skôr z nejakého bulváru.
Ale najviac ma zaujíma ten viac ako 600 % Radosa s 19 litrami.
Ak môžem poprosiť, to je čo za extrém?
 

Jasne, zástupca starostu

...mi dotieklo neskôr...
 
Hodnoť

369/1990 Zb. od 01.04.2018

§ 25 Povinnosti a oprávnenia poslancov
(8)Poslancovi možno poskytnúť odmenu najmä vzhľadom na úlohy a časovú náročnosť výkonu funkcie podľa zásad odmeňovania poslancov, najviac však v kalendárnom roku jeden mesačný plat starostu bez zvýšenia podľa príslušnej platovej skupiny.13)

A je po probléme.
 

 

No je to ale dvojsečná zbraň - poslanci to budú brať už úplne ako nejakú brigádu v Tescu.
 

RE

Nesuhlasim, brigadnik v Tescu bude kral oproti poslancom :-) Ale vazne, na jednej strane to riesi problem, na ktory upozrnuje aj Jano a to su velke rozdiely v odmenach poslancov, bez ohladu na ich skutocny vykon. Na druhej strane to prinesie aj nove problemy, da sa ocakavat pokles zaujmu o vykon mandatu, uz tento rok, asi vela poslancov nedodrzii, vdaka odmenam udelenym pred touto novelou, v tomto kalendarnom roku, strop prijmu, co som nikde v zakone nenasiel, ako to osetrit. Mne konkretne to vrasky na cele nerobi, rovnako, ako Jano poberam vyrazne mensiu odmenu, ako je v nasej MC priemer, ale Jana urcite nepovazujem za malo aktivneho, ci nepotrebneho, z coho usudzujem, ze to tiez nerobi pre peniaze. Tak to snad nebude take zle.
 

Súhlasím aj nesúhlasím

Áno máš pravdu v tom, že čas a energiu ktorú tomu venujem je neadevktána k ohodnoteniu a keby som to robil pre peniaze, tak by som to už dávno nerobil. Samozrejme existujú aj iní, ktorí to majú takto alebo podobne a máš úplnu pravdu, že problém je v tom, že odmena nie je viazaná na výkon. Je však pravda, že hodnotiť výkon je ťažko merateľná veličina, keďže zastupiteľstvo je kolektívny orgán. Ty sám sa tomu môžeš venovať aj 24 hodín dennem rozhodne väčšina, ktorá sa tomu teoreticky nemusí venovať ani 1 hodinu za všetkých poslancov spolu.

Vedel by si mi za dnešných podmienok (ktoré sú vo viacerých mestských častiach a na meste lepšie ako tie čo budú po 1.4) povedať ďalších 44 mien mestských a cca 300 miestnych poslancov v Bratislave, ktorí to tak majú pri dnešných podmienkach?

Koľko z nich to tak bude mať pri tých nových, keď treba zohľadniť aj náklady na kampaň, ktoré tí kandidáti budú musieť znášať? Lebo takých čo sú normálny, budú sa tomu seriózne venovať a nemusia dať ani euro z vlastných do kampane je naozaj veľmi málo ak nie rovno nula.

Na meste poslanci rozhodujú o balíku (keď počítam aj nepriamo) cca 300 miliónov eur. A teraz niekto chce, aby sa 45 poslancov kvalitne venovalo rozhodovaniu o temto balíku za maximálne 300 eur v hrubom mesačne.

Prečo niekto nežiada, aby ľudia chodili do práce za minimálnu mzdu? Veď keď robia svoju prácu radi a sú presvedčení, že je to to správne a užitočné, tak by to mali robiť aj za minimálnu mzdu. Či rozhodovať o balíku 300 miliónov je v slovenských pomeroch poct? Potom sa netreba čudovať, že tak "pocteno" sa k ním väčšina správa.

Podľa mňa by mala byť odmena poslanca viazaná na obrat mesta (mestskej časti) jeho výsledok hospodárenia a ďalších parametrov. Ale napriek tomu, že to robím druhé volebné obdobie, nevedel by som nastaviť pravidlá, ktoré by boli spravodlivé a nedali by sa zneužiť alebo obísť.

Určite však čakať, že kvalitní ľudia:

1. investujú do kampane, aby boli mohli byť poctení rozhodovať o verejných peniazoch
2. sa budú zodpovedne venovať na úkor svojej rodiny alebo komerčným možnostiam
3. ako verejne činné osoby stratia súkromie a "získajú" veľa nevďaku a kritiky, keďže vyhovieť sa nikdy nedá všetkým a bohužiaľ to ešte stále dosť ľudí nevie pochopiť

a celé toto budú robiť zadarmo resp. za výrazne neadekvátnych podmienok, tak nech prosím nikto nečaká, že sa niečo v tejto krajine niekedy zmení. Nezmení, pokiaľ sa nezmení takéto rozmýšľanie.

Tým nijako netvrdím, že súčasný stav, kedy má župa 50 poslancov, Bratislava 45 a mestské časti ďalších 266 je dobrý. To určite nie. Ale to čo sa navrhlo, vrátane ďalšieho posilnenia kompetencií starostu a oslabenia kompetencií poslancov je podľa mňa krok nesprávnym smerom.
 

Celý volebný systém,

drahá volebná kampaň, vybraní kandidáti, všetko to je zlé.
Kolko kvalitných ľudí by dokázalo kvalitne robiť poslanca, starostu, ale sa tam nedostane.
Z volebných kampaní mi je na blití.

Čo sa týka platu poslancov v závislosti od obratu mesta, takisto veľmi divný argument, alebo že rozhodujú o povedzme 300 mil eur.
Plat by sa mal odvíjať od počtu odpracovaných hodín.

Takí ľudia ako vy nikdy nemakali v pekárni pri pečení rožkov, alebo v továrni za sústruhom. Potom by pochopili, čo je to makať a byť platený od počtu kusov.

Volby by som totálne zmenil, použil by som generátor náhodných čísel a poslancov vylosoval, vylosovaní by boli oslovení, či to chcú robiť, a tí, čo áno , by absolvovali testy , znalostné, psychologické, inteligenčné a pod., ktorí by vyhoveli, boli by predstaviteľmi mesta (štátu). Týmto by skutočne mal každý rovnakú šancu byť politikom a vedzte, že by tí ľudia boli kvalitnejší, než čo sú teraz. Teraz sa tam dostanú len drzí a s peniazmi. A boli by aj spôsoby "vyhodenia" ,ak by prácu nevykonával dobre, nebol by tam zabétonovasný na 4 roky.
 

Počet odpracovaných hodín

Nehnevajte sa, ale nechápem, ako toto môžete napísať.

Ak si myslíte, že plat sa má odvíjať od počtu odpracovaných hodín (nie od efektívnosti práce a jej pridanej hodtnoty), tak asi nemá zmysel s Vami diskutovať. Ja možno za hodinu spravím viac ako Vy za celý deň alebo celý týždeň. A možno naopak Vy urobíte za hodinu viac ako ja. Ja možno dokážem robiť Vašu prácu ale Vy moju nie. Ako spravodlivé by bolo v takýchto prípadoch hodinové hodnotenie?

Manželku by ste si tiež vyberali losovaním? JaT, Penta a podobne majú kopu kvalitných ľudí, ktorí by vyhrali veľa súťaží. Myslíte si, že to je kritérium? Morálne kritérium by ste ako merali? I keď súhlasím s Vami, že pri náhodnom výbere by bola ďaleko väčšia šanca trafiť tých morálnych ako je tomu teraz. Kto by určoval porovnávacie kritéria? Tí čo teraz posudzujú projekty, dávajú agrodotácie a podobne?

Súhlasím s Vami, že keby sa tak vyberalo, bolo by to lepšie. ALE:
Kde na svete také niečo funguje? (odpoveď je nikde)
Kedy v histórii tejto planéty také niečo nikde fungovalo? (odpoveď je opäť nikde)

Systém, ktorý ešte nikdy nikde nefungoval sa nazýva utópia. Rovnako ako systém, kde by každý mal všetkého dosť a všetko by sa robilo v prospech ľudí a pre ľudí. Keby sa vyvoj sústredil na lieky a nie na zbrane, ... . Ale nie je to tak. A tak skoro ani nebude.
 

 

Som rád, že v niečom so mnou súhlasíte.
Ja naoplátku súhlasím s Vami čo sa týka efektívnosti a výsledkov práce, teda že nie je odpracovaná hodina u jedného ako odpracovaná hodina u druhého.

Čo sa týka zmeny volebného systému, ano , nie je nikde taký a teda je to utópia.
Ale pripustili ste, (čo sa mi páči), že by ten výber náhodných zástupcov dopadol lepšie, než je tomu teraz, kde väčšinou sa tam tlačia jemne povedané nevhodní ľudia (samozrejme nie všetci, vy asi patríte k tým normálnym).

Ak ide o morálne vlastnosti , tak k tým vyššie spomínaným testom by som pridal ešte test na morálku :)

Ak je to ale nerealne, tak potom aspoň Vám nech sa darí v politike čo možno najlepšie v duchu spravodlivosti a dobra.
 

RE

Neviem, v com so nou nesuhlasis, ved pisem ze to prinesie nove problemy, mozno aj take, o akych sa nam dnes ani nezda. Toto riesenie ide plne s Janovicovou anekdotou, ze komunizmus je, ked sa maju vsetci priblizne rovnko zle. Tiez si viem predstavit iny system, ved napr sobasiaci poslanci su tiez zastropovany a ich cas aj naklady tento zakon nezohladnuje. To je vsak skor na nejaku akademicku debatu,tu som chcel len poukazat, ze problem o ktorom pises uz vlastne problememom nie je, bude treba kompletne poprerabat odmenovacie poriadky a je otazne, ci pri tom strope ma zmysel riesit nejake exra priplatky.
 

S čím nesúhlasím

Nesúhlasim s týmito tvrdeniami:

"A je po probléme". Nie nie je po probléme, presne naopak. Teraz ten problém bude podľa mňa väčší ako bol. Presne kvôli sobášiacim a množstve iných vecí. Doteraz to tiež nebola výhra, ale toto je bohužiaľ krok nesprávnym smerom (ako väčšina vecí v tomto štáte).

"Tak to snáď nebude také zlé". Môj názor je že to bude horšie. Nijako neobhajujem ten súčasný systém, má tiež veľa nedostatkov. Ale dalo sa to spraviť inak. Ale to by nesmeli meniť takéto veci účelovo.
 
Hodnoť

dochadzka

a ako je to s tou dochadzkou? nema to zastupca starostu ako full time job ale poslanec len ako brigadu?
 

Zástupca starostu vs obyčajný poslanec

Áno formálne je to tak, že zástupca starostu je oficiálne na full time (resp. v niektorých menších mestských častiach to môže byť inak) a obyčajný poslanec je časovo niečo ako brigáda.

Ale to neznamená, že sa zásupca starostu tomu naozaj full time venuje. Full time sa tomu častokrát nevenuje ani samotný starosta. A tak isto sú poslanci, ktorí sa tomu nevenujú ako brigáde. Ja som sa v minulom volebnom období komunálnemu poslancovaniu (miesty a mestký) venoval takmer na úrovní full time. Vtedy som si to mohol časovo dovoliť.

V neposlednom rade, sú zástupcovia starostu a samozrejme aj poslanci, ktorí keby brali iba plat a nevenovali sa mestskej časti ani len jednu minútu, tak by škody pre tú mestskú časť boli výrazne menšie, ako keď sa svojim mestským častiam "venujú".
 

A pret by som zmenil pravidlá hry

teda volebný systém.

Volby by som totálne zmenil, použil by som generátor náhodných čísel a poslancov vylosoval, vylosovaní by boli oslovení, či to chcú robiť, a tí, čo áno , by absolvovali testy , znalostné, psychologické, inteligenčné a pod., ktorí by vyhoveli, boli by predstaviteľmi mesta. Týmto by skutočne mal každý rovnakú šancu byť politikom a vedzte, že by tí ľudia boli kvalitnejší, než čo sú teraz. Teraz sa tam dostanú len drzí a s peniazmi.
 

Už som to písal vyššie

Kde vo svete (kdekoľvek) funguje takýto systém?
Kedy v histórii (aspoň v určitom období pár rokov) fungoval takýto systém?

Nikdy nikde takýto systém nefungoval, preto sa jedná o utópiu. To je ako keby ste išli navrhovať zmenu zlého systému kapitalizmu (lebo aj ten je dosť zlý), a išli ho nahradiť tým v ktorom všetci budú mať všetko, každý bude pracovať koľko môže a každý bude dostávať toľko koľko potrebuje. Taký systém by bol určite ďaleko lepší ako ten súčasný. V tejto krajine (a aj v iných) sa takýto systém skúšal nasadiť a veľmi dobre vieme ako dopadlo. Toľko k pekným teoretickým scénarom (s ktorým v teoretickej rovine súhlasím). Problémom takýchto "ideálnych" systémov je reálny svet.
 
Hodnoť

Blížia sa komunálne voľby

a útoky na slušných poslancov, ktorí chcú znova kandidovať, budú pribúdať. Lebo aj komunálna mafia má veľa peňazí k dispozicii, miestni oligarchovia alebo záujmové lobisticke skupiny pomôžu. Pripomína to útok Fica na Matovica pred voľbami 2016. Nedávno vyšiel v Petrzalskych novinách (plátok podporujúci vždy Bajana a jeho ľudí) trápny útok poslanca Greksu na J. Hrcku bez uverejnenia reakcie J.H. Pritom Greksa je aj na meste ten poslanec, ktorý hlasuje proti verejnému záujmu a v prospech developerov ci podnikateľov - PKO, hazard... Možno preto má dosť peňazí na volebnú kampaň už teraz - bilbordy v Petržalke.
 


Najčítanejšie


 1. Ladislav Rohoska: Robert Fico má na rukách krv... 43 725
 2. Július Kovács: Obchodníci so smrťou oháňajúci sa národom a náboženstvom. 5 441
 3. Ľubomíra Romanová: O ventilátoroch a ľuďoch... 4 836
 4. Michal Porubän: Vyzývam tretí sektor v čase pandémie alebo ako poslanec Blaha dezinformuje a šíri nenávisť 4 703
 5. Marian Baran: Domáca šunka 4 638
 6. Juraj Štubniak: Otázky na pána premiéra 1. 3 894
 7. Miroslav Babič: Prepojenie Valla na dodávateľa predražených rúšok je veľmi nápadné 3 574
 8. Michael Achberger: Tento hormón dokáže urýchliť vaše chudnutie 2 325
 9. Július Kovács: Mohamedán Boris nahradil kapitána Andreja 2 046
 10. Anežka Gernešiová: Ako riešili pandémiu v minulosti? 1 790

Rebríčky článkov


 1. Vladimír Krátky: Nerobme si predel z Lukašenka !
 2. Tatiana Krčmáriková: Realitní makléri nevolať!
 3. František Cudziš: Štvorylka - „koronavírusovské podanie“ a lá STV1
 4. Martin Žilinčík: Orbánistan pritvrdzuje
 5. Miroslav Iliaš: Kresťania za odluku cirkvi (náboženstva) od štátu
 6. Ladislav Rohoska: Robert Fico má na rukách krv...
 7. Štefan Vidlár: Na Poňiky
 8. Viliam Majda: Bieda ŽSR
 9. Vladimír Hatara: Matovičov pokus "death free"
 10. Miroslav Sabol: Byť pripravený znamená aj poriadne dezinfikovať povrchy.


Už ste čítali?