Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Prečo má Bratislava a Petržalka málo peňazí (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

 

"Takto získanú sumu by zaplatil štát z daní a nie obyvatelia zo svojich peňazeniek."

hm, a od koho asi ten stat vybera dane?
 

Od ľudí samozrejme

Ale je rozdiel, či tie vybraté dane skončia v Bratislave, alebo skončia v inom meste a Bratislavčania sa budú musieť poskladať druhý krát.

To je podľa mňa zásadný rozdiel a myslím, že to v článku jasne píšem.
 

a co firmy?

nakupne centra, tatranske hotely a tisice inych firiem maju domicily v BA a sidlia po celom SK. Tym sa prachy presuvaju do BA. Kto je viac skodny?
 

Ako sa prachy presuvajú do BA?

Prosím, môžete mi napísať, akým spôsobom sa prachy firiem, ktoré majú sídlo v BA presúvajú do rozpočtu Bratislavy?

Lebo ja neviem o tom, že by rozpočet hlavného mesta akokoľvek benefitoval (mal vyšší príjem) z toho, koľko firiem tu má sídlo.
 

vo forme dani

ktore tie firmy platia.
 

Dane firiem nejdu do miest a obcí

Iba daň z príjmov fyzických osôb (obyvateľov) tvorí balík peňazí, ktorý sa rozdeľuje medzi mestá a obce.

Z ostatných daní (DPH, daň z príjmu právnických osôb - firiem) sú zdrojom, z ktorého je financovaný štát, nie mestá a obce. Čiže dane ktoré platia firmy skončia v rozpočte, ktorý rozdeľuje štát (ministerstvá).

Takže nezáleží na tom, kde sa nákupné centrá, tatranské hotely a tisíce iných firiem nachádzajú, podľa platnej legislatívy ich dane skončia v štátnom nie obecnom rozpočte.
 

Dakujem

za vysvetlenie.
 

Dane

Bratislavčanom nevadí, že v Bratislave sídli väčšina všetkých firiem, väčšina peňazí slovenských občanov tečie do týchto bratislavských firem, vďaka čomu je v BA nízka nezamestanosť a dobre platy. To je OK.
Oni si ešte našli nejaký pseudoproblém podielové dane a ich prerozdelenie.
Na základe stránky M Fsú peniaze za r. 2019 prerozdelené nasledovne :
https://www.mfsr.sk/sk/financi...

Pri počte obyvateľov 5442929 bude prerozdelených 2 179 532 000 Euro. To je -400,433 Euro. Bratislava evidovala počet obyvateľov 429564 a dostane 243 900 760 Euro. Ak tieto dve čísla vydelíme, zistíme že BA dostane podielové dane za 609092 osôb, čo je o 180 000 viac, ako v BA žije. Ako hovoril Rockefeler -v číslach je pravda -
 

 

Dobrý deň, predmetné dane štát od obyvateľov vyberá tak či tak, len keďže cca 130 000 ľudí denne býva v Bratislave a nemá tu trvalý pobyt, tak tie peniaze smerujú do obcí, kde ten obyvateľ trvalý pobyt uvedený má. A Bratislave chýbajú...

V mnohých prípadoch zväzuje ruky týmto občanom chýbajúce vlastníctvo nehnuteľnosti, prílišná zdržanlivosť vlastníkov pri vydávaní súhlasu s prihlásením sa na trvalý pobyt alebo jednoducho zaťažujúca nutnosť zmien všetkých relevantných dokladov.

Preto sme v rámci Teamu Vallo a v spolupráci so stranou Spolu pripravili a predložili do parlamentu novelu zákona o hlásení obyvateľov, kde navrhujeme zaviesť pre týchto obyvateľov možnosť daňovej rezidencie. Takto by jednoduchým úkon a bez zmeny dokladov mohol obyvateľ nasmerovať peniaze z podielových daní tam, kde reálne žije, nie kde má trvalý pobyt.

Budúci týždeň je predmetná novela v parlamente, tak verím, že uvedomelí poslanci ju podporia a Bratislava bude mať z podielových daní peniaze aj za týchto obyvateľov.

Verím, že najmä poslanci, kt sa angažujú v komunálnej politike v Bratislave túto novelu podporia všetkými desiatimi prstami.
 

Navrh je predvolebny marketing

Mrzí ma, ale tento návrh je iba predvolebný marketing:

1. pretože neprejde
a) dôvody pre ktoré neprejde uvádzam tu http://www.janhrcka.sk/blog/pr... Už boli aj lepšie návrhy ale všetky majú jeden spoločný problém. Viac pre Bratislavu = menej pre všetkych ostatných. Preto nikto meniť pravidlá nebude v prospech Bratislavy na úkor ostatných obcí Slovenska robiť nebude.
b) chápem, že o tom hovorí Team Vallo. V Pláne Bratislava, na ktorom pracovalo 76 odborníkov takmer dva roky, žiadny taký návrh nie je. Tam sa navrhovalo získať peniaze cez navýšenie daní obyvateľom Bratislavy o 100% a spoplatniť prvé auto sumou 299 eur ročne a druhé 599 eur ročne. Keď som ich začiatkom augusta verejne upozornil, že najviac Bratislava stráca na podielových daniach za obyvateľov ktorí tu nebývajú, tak tvrdili, že na to Bratislava nemá dosah. A zrazu prišli z narýchlo spravenou zmenou, ktorá nemá žiadnu šancu aby bola schválená, čiže je to čistý predvolebný marketing
2. Tento návrh vychádza z predpokladu, že dôvod neprehlsovania je spôsobený administratívnymi prekážkami (zmena dokladov ...). Aj získanie úveru na byt nebolo ľahké a ľudia ho podstupovali, lebo chceli nový byt. Veľa ľudí si nezmení trvalý pobyt, ani keď sa pravidlá zmenia. Administratívne dôvody sú samozrejme problém, ale hlavný je ten, že z prehlásenia nemajú žiadny benefit. Byť alebo nebyť prihlásený v Bratislave pre nich prakticky neznamená žiadnu zmenu, tak prčo by to robili.

Takže som rád, že si ľudia v Team Vallo, po mojom upozornení všimli, že získavať peniaze cez zvyšovanie daní je nereálna treba hľadať peniaze inde. Dokonca ich začali hľadať tam, kde treba a kde tvrdili, že sa získať nedajú. Ale keďže to opäť robili od stola a iba kvôli voľbám, tak bohužiaľ ten návrh aj tak vyzerá a aj tak dopadne.
 

 

Uz vidim ako sa budu dobrovolne prihlasovat k danovej rezidencii v "totej hnusnej Blave"... Najjednoduchsie riesenie je zvyhodnovanie domacich. Od parkovania, cez MHD atd. Nerozumiem preco Bratislavcan ma napr. platit za MHD rovnako ako niekto, koho podielove dane idu do mesta/obce XY, pricom ale 80% casu funguje v BA.
 

Presne tak

Toto je problém niektorých ľudí, že preberajú zahraničné riešenia 1:1 a myslia si, že to čo funguje vo Viedni bude fungovať aj tu.

AK BY NIEKTO TVRDIL, ŽE PRIJATÍM AMERICKEJ ÚSTAVY A ICH PRÁVNEHO SYSTÉMU, TU VŠETKO ZAČNE FUNGOVAŤ AKO V AMERIKE, TAK BY HO VYSMIALI.

Treba si prečítať "Od gulášového komunizmu k trhovej ekonomike" od Jánosa Kornaia. Tam je to pekne vysvetlené, že zmenou legislatívy alebo systému štátu, sa automaticky nezmení myslenie ľudí. Ľudia sú lenivý sa zodvihnúť aj po obal, ktorý odhodili mimo koša.

Áno časť ľudí (podľa môjho odhadu tak 10%) by to urobila, keby to nebolo administratívne náročné. Ale väčšina to určite neurobí, pokiaľ nebude musieť.
 

RE: Ján Hrčka

Ale vaše riešenie stojí za "how no".
Miesto toho, aby ste podporil rozumnejšie, hoci teraz v NR SR asi nepriechodné nriešenie, tak sľubujete paškvil.
Škoda.
 

PR riešenie

Ja viem.

Lepšie je predkladať návrh riešenia, ktorý:
1. je účelovo predkladaný pred voľbami. Doteraz si ten problém buď nevšimli, alebo nemali potrebu ho riešiť.
2. nemá žiadnu šancu, aby teraz prešiel, o čom predkladateľ(ia) veľmi dobre vie
3. má veľmi malú šancu, že by v takejto podobe prešiel aj v budúcnosti
4. aj keby náhodou prešiel, tak by sám o sebe problém nevyriešil

V čom je môj paškvil sa asi nedozviem, lebo to by trebalo napísať aj niečo konkrétne.
 

RE: Ján Hrčka

Jano, fandím vám, ale v tomto sa mýlite.

Riešenie zjavne vzniklo v súčasnej diskusii o Pláne Bratislava, do ktorej ste aj vy významne prispel (čo veľmi oceňujem).
Vallo, na prekvapenie, bol schopný pomerne rýchlo urobiť sebareflexiu a svoje návrhy riešenia upraviť/modifikovať. Výsledkom je aj toto riešenie. Lebo čokoľvek postavené na princípe trvalého pobytu, nevedie k požadovaným a primeraným výsledkom ale len prehĺbi diskrimináciu a poškodenie významných skupín ľudí/občanov ( = voličov!).
Riešenie cez "daňového rezidenta" je PODSTATNE lepšie.

Nie je smerodajné, že teraz nemá veľkú šancu prejsť v NR SR, ale tu ide o to, aby to verejnosť (ktorej sa to hlavne týka) to pochopila a začala podporovať. Verte, že politici by rýchlo otočili ...
Ak sa to nepodarí teraz, po voľbách sa môže situácia rapídne zmeniť.
Spochybňovanie lepšieho (dobrého) riešenia nemá zmysel.
A pretláčať zlé riešenie, je zlý postup.
Aby to neuškodilo aj vám. Lebo aj Petržalka by potrebovala zmenu a zaslúži si lepšieho starostu.
Skúste sa nad tým zamyslieť.
 

:)

Som rád, že ste si všimli, že to čo Vallo a spol predložili je výsledkom diskusie o finančnom krití ich návrhov v Pláne Bratislava. Nie každý o tom vie a verejne to určite nepriznajú.

Riešenie, ktoré navrhujú je ale opäť urobené na základe neznalosti reálneho fungovania komunálu.

Riešenie cez "daňového rezidenta" by bolo PODSTATNE lepšie, keby bolo presaditeľné a realizovateľné na slovenské pomery.

To že takto postavený návrh nemá šancu prejsť je podľa mňa rozdiel medzi populizmom a reálnou snahou riešiť problém. Keby sa nejednalo o riešenie odborníkov a nie populizmus, už by bolo spomenuté v Pláne Bratislava. Toto je len účelové naháňanie voličov pred voľbami.

Strany SPOLU a PS si teraz môžu takýto návrh dovoliť, lebo väčšina ich voličov je v BA. Ale ak budú mať celoslovenské zastúpenie, tak ich vlastní ľudia za takýto návrh nezahlasujú (určite nie v podobe ako je navrhnutý, bez kompenzácie príjmov pre ostatné obce).

Verte, že politici by neotočili, pretože nezvyknú otáčať pri správnych riešeniach pre menšinu na úkor väčšiny. To je skráta realita.

Riešenie, ktoré nazývate zlé, je na rozdiel od toho ich reálne. Ospravedlňujem sa, že som sa za 8 rokov v komunále naučil, že sľubovať riešenia mám iba tie, na ktoré ma samospráva dosah, bez potreby zmeny zákonv alebo iných pravidiel.

Ak mi má hovorenie pravdy uškodiť, tak s tým som naozaj OK. Vždy som si hovoril čo si myslím a aj prečo si to myslím. Že to teraz istej skupine nevyhovuje, to nie je môj problém. Na rozdiel od iných nie som ochotný začať klamať, aby som sa dostal niekde na funkciu.

Ja tiež nie som nepriateľ ľudí okolo Valla. Vadí mi, že veciam nerozumejú a hrajú sa na odborníkov. Vadí mi, že prichádzajú z úplne nerealizovateľnými riešeniami a sľubmi, ktoré 100% nebudú vedieť dodržať. Vadí mi, že riskujú normálne samosprávu, kvôli svojim osobným ambíciam. Ak sa im nepodarí získať primátora (starostu) a relevantné množstvo poslancov, tak sa väčšina z nich vyparí.

Skúste sa nad tým zamyslieť.
 

RE: Ján Hrčka

"Strany SPOLU a PS si teraz môžu takýto návrh dovoliť ..."

Strana PS s tým návrhom snáď nič nemá.
Alebo viete niečo viac ?

A pretláčať kdejakú capinu, len preto, že ju môžeme v rámci kompetencií navrhnúť, a dobré riešenie (lebo populizumus) zavrhnúť, je v poriadku ?
To snáď nemyslíte vážne!
:-(

S tou "pravdou" to nemusí byť vždy také jednoduché, ako si to tu interpretujete.
Mal by ste viac zvažovať, ak kandidujete na post starostu Petržalky. To je už predsa len trochu iná zodpovednosť.
Ak to nedokážete, urobíte viac škody, ako osohu a to by ste potom radšej nemal ani kandidovať.

A tak isto, ako sa môžu zámery Valla "vypariť" tak isto sa to môže stať aj vám.

Takže zamýšľať by ste sa ma najmä vy.
 
Hodnoť

 

Nesrovnal už popodpisoval skoro všetky zmluvy na 48 mesiacov dopredu.. zimná údržba, zeleň atď. .. keby mesto aj vybralo viac peňazí tak by sa všetkým pridalo.. pribudlo by niekoľko ďalších zmlúv a BA by bola na tom tak isto ako aj teraz..
 

 

presne , naco by som mal prispevat na tunelovanie?a vobec nechapem ake sluzby mi akoze bratislava poskytuje? tu akoze MHD, ktora je ak pozeram na celkove naklady mozno najdrahsia v europe? ved napr vo viedni stoji rocny listok 365, v budapesti 316 €. a v tychto mestach je MHD na uplne inej urovni.porovnatelnu velkost ma povedzme brno , tam to vychadza na 184 €.
tym styrom obyvatelom bytu treba povedat aj pravdu ze ten spravca uzatvara take zmluvy ze to nemozu ani styria utiahnut s platbami. nie vytvarat konflikt medzi obyvatelmi bytu/bratislavy ze ti su zli ktori sa tu nenarodili. ten zly je niekto iny.
 

 

nikto nechodí s tým že treba sa najprv pozrieť kde sa vybrané peniaze strácajú..

každý má len nápad že treba ľudom zobrať ďalšie peniaze a budeme sa mať lepšie.. nám zoberú sebe pridajú a za dverami sa rehocú ako zase ľudí dobehli..
 

1 2 >

Najčítanejšie


 1. Ondrej Prostredník: Vaša politická vízia ma uráža, pán minister Krajčí! 730
 2. Miroslav Ferkl: Dôchodok. 719
 3. Věra Tepličková: Prichádza čas manipulácií a tlaku 177
 4. Martin Lindák: Cirkvi zoberú zo štátneho rozpočtu skoro 53 miliónov eur. Dá sa s tým niečo robiť? 172
 5. Július Kovács: Prácu za Kuciaka dokončíme, časť prvá Dohňanský. Zrazil človeka a kryl podvody. 149
 6. Vladimír Krátky: Ficov poskok ( Pellegriniho ? ) dnes v TV opäť klamal a zavádzal : 121
 7. Martin Ondráš: Agromafia sa vzdať nehodlá 116
 8. Tibor Ferko: Tri citáty do pamätníka ministra Mareka Krajčího 103
 9. Soňa Bulbeck: Dvojaký meter v čase korony... 81
 10. Dušan Pašek ml.: Ako sa začal písať nový hokejový príbeh iClinic Bratislava CAPITALS 76

Rebríčky článkov


 1. Vladimír Krátky: Ficov poskok ( Pellegriniho ? ) dnes v TV opäť klamal a zavádzal :
 2. Vladimír Seman: Apolitický riaditeľ RTVS? Nezmysel. Nielen preto je Rezník na odstrel.
 3. Martin Žilinčík: Donald si prihrieva polievočku
 4. Lukáš Parízek: Automobilky - priateľ do dobrého počasia?
 5. Július Kovács: „Verím, že jediný spôsob, ako ľudí napraviť, je zabiť ich.“
 6. Matúš Kollárik: Korona
 7. Martin Krištoff: OPEC+ musí už dnes plánovať „exit“ stratégiu z utlmenej produkcie
 8. Štefan Vidlár: Tréma ešte raz
 9. Július Kovács: Prácu za Kuciaka dokončíme, časť prvá Dohňanský. Zrazil človeka a kryl podvody.
 10. Martin Žilinčík: #Zodpovedná Zmena


Už ste čítali?